Serwis PrasowySep 23, 2016 | metrocafe_pl | rubryka: Film| strona: 14 | autor: /PAP |

DZIESIĘCIU POLAKÓW W KONKURSIE WIENIAWSKIEGO [press]

XV edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego odbywać się będzie od 8 do 23 października w Poznaniu.
Tegoroczny konkurs otworzy koncert Soyoung Yoon, zwyciężczyni poprzedniej edycji. Południowokoreańska pianistka zagra w Auli Uniwersytetu Adama Mickiewicza z udziałem Die Deutsche Kammerphilharmonie Bremen pod batutą Krzysztofa Pendereckiego.
– Martwię się tylko o jedną rzecz – o to, kto znajdzie się w szóstce finalistów. Ciągle pod sercem zadrą jest, że pięć lat temu, po raz pierwszy, nie było wśród nich Polaka – powiedział podczas czwartkowej konferencji dyrektor konkursu Andrzej Wituski. – Polska grupa raz na pięć lat przechodzi znakomity egzamin. Do przesłuchań zgłosiło się 80 skrzypaczek i skrzypków. 10 jest w konkursie – dodał.
Łączna pula nagród wynosi 100 tys. euro.
Do przesłuchań preselekcyjnych, których celem jest wyłonienie uczestników XV edycji konkursu, zgłosiło się ponad 250 młodych skrzypaczek i skrzypków, reprezentujących 40 krajów. Jak podkreślili organizatorzy imprezy, to rekordowa liczba zgłoszeń w historii konkursu. Preselekcje odbyły się w Toronto, Interlaken, Gdańsku i Tokio. Kandydaci, wykonywali kompozycje Mendelssohna-Bartholdy’ego, Brahmsa, Wieniawskiego i Paganiniego.

Początek artykułu